Sadownicze nowości na wystawie „Zieleń to Życie 2011” artykuł p. Dorota Łabanowska-Bury
czwartek, 18 sierpnia 2016

.................

Borówki nie tylko wysokie
Według Jana Ciepłuchy, właściciela szkółki z Konstantynowa Łódzkiego, dużym zainteresowaniem cieszą się obecnie borówki średnie (V. angustifolium x V. corymbosum). Ich krzewy są mniejsze od borówki wysokiej i zwykle nie przekraczają wysokości 1,2 m. W Polsce dominują dwie odmiany borówki średniej: 'North Country' i ' Northblue', obie polecane głównie do uprawy w ogrodach przydomowych i na działkach. Mają niskie wymagania glebowe oraz charakteryzują się wysoką odpornością na mróz. - W produkcji mamy trzy nowe, interesujące odmiany licencyjne borówki wysokiej: 'Aurora', 'Liberty' i 'Draper'. Ciekawą odmianą jest także 'Sierra', o której mało się mówi, jako o przydatnej do produkcji towarowej owoców, choć coraz więcej sadowników zaczyna doceniać jej walory smakowe oraz małą podatność owoców na uszkodzenia podczas transportu – informował J. Ciepłucha. Niebawem w ofercie tego gospodarstwa mają się pojawić także odmiany świdośliwy (Amelanchier sp.) oraz derenia jadalnego (Cornus mas). Wiele nowości przedstawiło Gospodarstwo Ogrodnicze Tadeusz Kusibab, które zajmuje się rozmnażaniem roślin metodą kultur tkankowych. W ofercie znalazły się, między innymi najwcześniejsze z odmian borówki wysokiej: 'Chanticleer' i 'Earliblue', uznawana za odporną na fytoftorozę – 'Patriot' oraz bardzo plenne i przydatne do zbioru mechanicznego 'Meader' i 'Bluejay'. Zdaniem właściciela tej firmy, w Polsce wciąż dobrze sprzedają się krzewy odmian znanych od lat (np. 'Chandler', 'Bluecrop' i 'Elliott'), a niedoceniane są 'Draper', 'Liberty' i 'Aurora'.
Szkółka z Krakowa rozmnaża też odmiany innych ciekawych gatunków: świdośliwy (A. ovalifolium), suchodrzewu jadalnego oraz derenia jadalnego.
Ciekawie zapowiadają się nowe odmiany świdośliwy ('Krasnojarskaja', 'Pembina' oraz 'Sleyt'), które w przyszłym roku mają być uzupełnione o kanadyjskie odmiany 'Martin', 'Smoky' i 'Thiessen', użytkowane w tym kraju na plantacjach towarowych ze względu na owoce dorastające do średnicy 15 mm. Popyt na jagody kamczackie wciąż rośnie, a interesują się nimi już nie tylko amatorzy. Tadeusz Kusibab w tym roku oferował nowe odmiany tego gatunku, między innymi 'Duet', 'Atut', 'Nimfa', 'Siniczka', 'Tomiczka', 'Morena', '1-17-59 - L117', 'Leningradskij Welikan' oraz 'Amphora'. Spośród odmian derenia jadalnego polecał 'Golden Glory', 'Elenę' oraz 'Łukianowskij'.

Sadownicze nowości na wystawie 'Zieleń to życie 2011 '


przewiń do góry